Nehéz feladatra vállalkoztam mikor úgy döntöttem, hogy megérne egy posztot az ellenzék. Sokat gondolkoztam, hogyan foghatnék neki, végül úgy döntöttem, ketté választom a témát. Külön posztot szentelve a baloldali töketlenkedő ellenzéknek és külön posztot szentelve a Jobbiknak és az LMPnek. Első körben a 3 baloldali pártról szeretném leírni a véleményemet, elhelyezni őket ott, ahol most vannak és egy kis esélylatolgatásba is belemennék, de csak szolidan. Hogy miért nehéz az ellenzéki téma? Mert nagyon nehéz csak a tényeket követve, objektíven írni. Igyekszem minél kevesebb szubjektivítást belecsempészni.

Elsőként az Együttről és a PMről, talán ez a legkönnyebb, az Együtt Bajnai Gordon visszatérésével hirtelen viszonylagosan népszerű lett. Ez talán annak köszönhető, hogy a baloldali választórétegnek szimpatikus volt Bajnai kormányzásának 1 éve, amibe gazdaságilag kifejezetten nehéz belekötni, az ország mutatói javultak, a forint erősödött, a gyurcsányi negatív közhangulat minimálisan, de javult. Azonban hamar kiderült, ez egy egyszemélyes párt, országos háttere nincs, csak Budapesten népszerű. Jelenleg Juhász Péter,  Kónya Péter, Szigetvári Viktor és Szelényi Zsuzsa tartja életben a pártot, mely ha nem oldja meg problémáit, könnyen süllyesztőbe kerülhet.
A PM, miután kivált az LMPből és csatlakozott a baloldali tömörüléshez elvesztette függetlenségét, viszont biztos helyet nyert az Országgyűlésben. Karácsony Gergely úgy tűnik fiatalként új erőt tudott vinni a hazai közéletben, ezt mutatja zuglói sikere is, én személy szerint kíváncsi vagyok, mire viszi. Az Európai Parlamentben Jávor Benedek képviseli a PM-et, ezt azért fontos megjegyezni, mert egy kis pártról beszélünk, mely mindhárom fronton sikert ért el idén. Talán ez a formáció mely a legkevésbé támadható kormányoldalról.

Másodikként az MSZPről szeretnék írni. Úgy vélem teljesen felesleges a kormányzatban elkövetett hibáikon végigmenni, arról mindenkinek van saját véleménye. A 2010-es vereségük után viszont próbáltak megújulni, ami szinte katasztrofálisan sikeredett. Mégis életben maradtak, ami egy valaminek köszönhető, annak, hogy az egyetlen olyan párt a baloldalról, mely országos támogatottságú, a legkisebb faluban is jelen vannak. Az egy másik kérdés, hogy szavazóik nem mentek el szavazni, vagy átpártoltak máshová, de jelen vannak. Mindenki tudja, hogy az MSZP egy létező alakulat. Mesterházy töketlenkedése, személyes ambíciói nagy vereségekbe vezette a pártot, mely most Tóbiás József irányítása alatt valóban megújulhat és megfiatalodhat. Két embernek nagyon látványos a munkája, Botka László és Kunhalmi Ágnes nélkül véleményem szerint a DK már bedarálta volna az MSZP-t, jelenleg viszont ennek a két viszonylagosan népszerű embernek köszönhetően, én úgy érzem az MSZP lassan de biztosan stabilizálja vezető szerepét.

Harmadikként a DKról szeretnék írni és Gyurcsány Ferencről. Gyurcsány megbukott, mint politikus, amikor beismerte, hogy hazudott, politikai karrierje véget ért. Mindig lesz, aki támogatja, nagyon sok olyan politikusi tulajdonsága van, mint Orbán Viktornak. Ezzel párhuzamosan, mindig lesz 3szor annyi ember, akiket úgymond eltol a baloldali pártoktól. Én úgy érzem, bár nyilatkozatai alapján rengeteget tanult hibáiból és fejlődött, ha mondjuk ma lépre színre, újra elsöpörné Orbánt, mint a tv-s vitájukban 2006-ban, de ő a múlt, ami lejárt. Úgy érzem hátráltatja a baloldal megújulását, nem hiteles, Bajnaival ellentétben ő még nem ismerte fel, hogy neki is viszonylag csendben, megbújva kellene az ellenzékiséget támogatni.

Mindentől függetlenül be kell látni, ezeknek az egységeknek csak akkor van esélyük felvenni a versenyt a Jobbikkal és a Fidesszel, ha képesek egymást építeni, és megújulni. Külön-külön nincs sok esélyük, ha tetszik, ha nem. Az országban mindig lesz 25-30 százaléknyi össztámogatottságuk, de jelenleg,  csak egymástól tudnak szavazókat elcsábítani. Ezen kéne változtatni, és közösségeket kellene teremteniük a legkisebb településeken is. 

firewire